Published on November 29, 2019 2:19 pm

Photo: AFL Photos

Victorian Comps Supply 45 at Drafts

Forty-three players from Victoria’s state league competitions were selected at the 2019 NAB AFL Draft and AFL Rookie Drafts across Wednesday, Thursday and Friday, making up 43 per cent of the total 99 players selected. An additional two players from Victoria’s state league competitions were picked as part of NGA selections.

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Thirty-six players from the NAB League (35) and Hard Yakka / Totally Workwear VFL (1) were selected at the 2019 NAB AFL Draft across Wednesday and Thursday, including Gold Coast’s no.1 pick Matthew Rowell who became the ninth straight top AFL Draft selection from the NAB League and headed 14 NAB League players taken in the first round on Wednesday night, before a further 21 players were picked in the remainder of the draft on Thursday night.

The 35 NAB League players selected at the 2019 NAB AFL Draft across Wednesday and Thursday represented 54 per cent of the 65 overall picks. In addition to that group, forward Jake Riccardi was selected with pick no.51 by the GWS GIANTS from VFL club Werribee.

A further eight NAB League players joined AFL lists through Friday’s 2019 NAB AFL Rookie Draft and NGA selections, while midfielder Mitch Hibberd (Williamstown) joined Essendon’s AFL list as the only Hard Yakka / Totally Workwear VFL player selected.

Congratulations to all players for their incredible achievements, and congratulations to the junior clubs and community leagues for their contribution in developing the next generation of elite footballers.

See the full list of players selected in the 2019 AFL Draft from Victoria’s state league competitions below:

PICK NAME SELECTED BY NAB LEAGUE CLUB LOCAL/JUNIOR CLUB
1 Matthew Rowell Gold Coast Oakleigh Chargers Canterbury
2 Noah Anderson Gold Coast Oakleigh Chargers Boroondara Hawks
4 Lachlan Ash GWS Murray Bushrangers Shepparton / Katandra
6 Fischer McAsey Adelaide Sandringham Dragons East Brighton Vampires
7 Hayden Young Fremantle Dandenong Stingrays Somerville
8 Caleb Serong Fremantle Gippsland Power Warragul
11 Sam Flanders Gold Coast Gippsland Power Moe
14 Miles Bergman Port Adelaide Sandringham Dragons Hampton Rovers
15 Cody Weightman Western Bulldogs Dandenong Stingrays Beaconsfield
16 Cooper Stephens Geelong Geelong Falcons Colac
17 Brodie Kemp Carlton Bendigo Pioneers Echuca
19 Sam De Koning Geelong Dandenong Stingrays Mornington
20 Sam Philp Carlton Northern Knights St Mary’s
21 Thomson Dow Richmond Bendigo Pioneers Swan Hill
23 Dylan Williams Port Adelaide Oakleigh Chargers Surrey Park
28 Josh Worrell Adelaide Sandringham Dragons Old Haileybury
29 Finn Maginness Hawthorn (Father-Son) Sandringham Dragons East Brighton Vampires
30 Harrison Jones Essendon Calder Cannons Gisborne
31 Charlie Comben North Melbourne Gippsland Power Sale
33 Brock Smith Brisbane Gippsland Power Moe
34 Jack Mahony North Melbourne Sandringham Dragons St Kevin’s OB
35 Flynn Perez North Melbourne Bendigo Pioneers Sandhurst
38 Nick Bryan Essendon Oakleigh Chargers Glen Iris
40 Jay Rantall Collingwood GWV Rebels South Warrnambool
41 Francis Evans Geelong Calder Cannons Brunswick
45 Trent Bianco Collingwood Oakleigh Chargers Doncaster
46 Hugo Ralphsmith Richmond Sandringham Dragons Old Haileybury
47 Sam Ramsay Carlton Calder Cannons Gisborne
48 Lachlan Gollant Adelaide Calder Cannons St Bernard’s
51 Jake Riccardi Essendon Werribee St Bernard’s
52 Ryan Byrnes St Kilda Sandringham Dragons Beaumaris
53 Louis Butler Western Bulldogs Sandringham Dragons Old Brighton
54 Bigoa Nyuon Richmond Dandenong Stingrays Rowville
56 Ned Cahill Essendon Dandenong Stingrays Mount Eliza
63 Lachlan Johnson Essendon Oakleigh Chargers Strathmore
64 Leo Connolly St Kilda Gippsland Power Moe


See the full list of players selected in the 2019
NAB AFL Rookie Draft and NGA selections from Victoria’s state league competitions below:

PICK NAME SELECTED BY NAB LEAGUE CLUB LOCAL/JUNIOR CLUB
3 Josh Honey Carlton Western Jets Keilor
4 Brady Rowles Sydney Bendigo Pioneers Mildura
5 Jack Bell St Kilda Sandringham Dragons Old Haileybury
9 Emerson Jeka Hawthorn Western Jets Altona Juniors
18 Fraser Phillips Carlton Gippsland Power Warragul
25 Mitch O’Neill West Coast Tasmania Devils North Hobart
Matt McGuinness North Melbourne (NGA) Tasmania Devils Lauderdale
Harrison Pepper Hawthorn (NGA) Gippsland Power Morwell
10 Mitch Hibberd Essendon Williamstown Avondale Heights
It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Premier partners

Official Partners

Official licencee / supplier

Community Partners