Published on November 23, 2018 8:33 pm

21 of the AFL Draft's 22 first-round selections, with Carlton's no.1 pick Sam Walsh (Geelong Falcons) in the centre

AFL Vic comps supply 59 at drafts

Fifty-nine players from AFL Victoria’s talent competitions were selected at the 2018 NAB AFL Draft and AFL Rookie Draft across Thursday and Friday, including Carlton’s no.1 AFL Draft pick Sam Walsh (Geelong Falcons).

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
0Share on LinkedIn
Linkedin

Walsh became the eighth straight no.1 AFL Draft selection from the TAC Cup and the midfielder was one of 14 TAC Cup players taken in the draft’s first round on Thursday night, before a further 28 players were picked in the remainder of the draft on Friday.

These 42 selections represented 54 per cent of the 78 total picks in the AFL Draft, and along with the six players taken from the Peter Jackson VFL – all of whom graduated from TAC Cup programs – AFL Victoria’s talent competitions produced 48 AFL Draft selections (62 per cent of all players picked).

A further seven TAC Cup players joined AFL lists in the Rookie Draft later on Friday along with four further VFL players.

 

See the full list of TAC Cup and VFL players selected in the 2018 AFL Draft below:

PICK NAME SELECTED BY TAC CUP CLUB VFL CLUB JUNIOR CLUB
1 Sam Walsh Carlton Geelong Falcons St Joseph’s
4 Max King St Kilda Sandringham Dragons East Sandringham
6 Ben King Gold Coast Sandringham Dragons East Sandringham
7 Bailey Smith Western Bulldogs Sandringham Dragons East Malvern
11 Jye Caldwell GWS Bendigo Pioneers Golden Square
12 Zak Butters Port Adelaide Western Jets Darley
13 Isaac Quaynor Collingwood (NGA) Oakleigh Chargers East Doncaster
16 Edward McHenry Adelaide Geelong Falcons Barwon Heads
17 Sam Sturt Fremantle Dandenong Stingrays Mt Eliza
18 Xavier Duursma Port Adelaide Gippsland Power Foster
19 Liam Stocker Carlton Sandringham Dragons Old Haileybury
20 Riley Collier-Dawkins Richmond Oakleigh Chargers Waverley Blues
21 Ely Smith Brisbane Murray Bushrangers Yarrawonga
22 Xavier O’Halloran GWS Western Jets St Bernard’s
25 James Rowbottom Sydney Oakleigh Chargers Camberwell Sharks
26 Rhylee West Western Bulldogs (F-S) Calder Cannons Strathmore
28 Xavier O’Neill West Coast Oakleigh Chargers Blackburn
29 Will Kelly Collingwood (F-S) Oakleigh Chargers Glen Iris
30 Will Hamill Adelaide Dandenong Stingrays Dromana
33 James Jordon Melbourne Oakleigh Chargers Yarrawonga
35 Bailey Williams West Coast Dandenong Stingrays Pines
36 Thomas Berry Brisbane GWV Rebels Horsham Saints
37 Laitham Vandermeer Western Bulldogs Murray Bushrangers Mooroopna
38 Irving Mosquito Essendon Gippsland Power Maffra
41 Jack Bytel St Kilda Calder Cannons Aberfeldie
43 Jack Ross Richmond Oakleigh Chargers Noble Park
44 Justin McInerney Sydney Northern Knights Banyule
45 Ben Cavarra Western Bulldogs Williamstown Ferntree Gully Eagles
46 Curtis Taylor North Melbourne Calder Cannons Keilor
51 Zac Foot Sydney Dandenong Stingrays Langwarrin
52 Jacob Koschitzke Hawthorn Murray Bushrangers Albury
54 Nick Hind St Kilda Essendon VFL Clunes
55 Noah Answerth Brisbane Oakleigh Chargers Caulfield Bears
56 Marty Hore Melbourne Collingwood VFL Leitchville Gunbower
57 Lachlan Schultz Fremantle Williamstown Moama
59 Brett Bewley Fremantle Williamstown Darley
60 Noah Gown Essendon Gippsland Power Warragul
61 Connor Idun GWS Geelong Falcons Drysdale
63 Mathew Walker Hawthorn Murray Bushrangers Albury
64 Lachlan Sholl Adelaide Calder Cannons St Bernard’s
66 Finbar O’Dwyer Carlton Murray Bushrangers Yarrawonga
69 Joel Crocker North Melbourne (F-S) Sandringham Dragons Old Brighton
70 Ben Silvagni Carlton (F-S) Oakleigh Chargers Greythorn Falcons
72 Brayden Ham Essendon Geelong Falcons St Mary’s
74 Oscar Brownless Geelong (F-S) Geelong Falcons Geelong Amateur
75 Toby Bedford Melbourne (NGA) Dandenong Stingrays Rosebud
77 Atu Bosenavulagi Collingwood (NGA) Oakleigh Chargers Booroondara Hawks
78 Will Hayes Western Bulldogs Footscray Euroa

 

See the full list of TAC Cup and VFL players selected in the 2018 AFL Rookie Draft below:

PICK NAME SELECTED BY TAC CUP CLUB VFL CLUB JUNIOR CLUB
6 Lachlan Young Western Bulldogs Dandenong Stingrays Mt Eliza
7 Kieran Strachan Adelaide Port Melbourne South Bendigo
8 Tom Jok Essendon Collingwood VFL Pakenham
10 Tom McKenzie North Melbourne Northern Knights Fitzroy
11 Tom Atkins Geelong Geelong VFL St Joseph’s
16 Jake Aarts Richmond Richmond VFL Beaconsfield
28 Harry Reynolds Sydney Sandringham Dragons St Kilda City
30 Will Golds Hawthorn Oakleigh Chargers Kew Rovers
39 Jordon Butts Adelaide Murray Bushrangers Shepparton Bears
Buku Khamis Western Bulldogs (NGA) Western Jets St Albans
Blake Schlensog Geelong (NGA) Geelong Falcons Grovedale

 

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
0Share on LinkedIn
Linkedin

Premier partners

Official Partners

Official licencee / supplier

Community Partners