Published on July 30, 2019 3:46 pm

2019 Herald Sun Shield Fixtures

The race for the 2019 Herald Sun Shield title has begun, following the release of the Herald Sun Shield finals fixtures.

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

After completing their Association Football Finals, the top qualifying senior and intermediate secondary schools from across Victoria will line up for the coveted Herald Sun Shield title when the final series kicks off next month.

Established in 1977, the Herald Sun Shield competition continues to provide both male and female secondary schools with the opportunity to showcase their skills and compete against the very best talent from schools across the state.

This season will see the return of the expanded Herald Sun Shield competition format, with the inclusion of a Division 1 and Division 2 male and female intermediate competition.

HERALD SUN SHIELD
Division Date Venue Matches
Senior Boys Division 1 Semi’s Wednesday 17thJuly Highgate Recreation Reserve St Patricks def Catherine McAuley College

 

St Bede’s def Aquinas
Intermediate Boys Division 1 Semi’s Wednesday 17thJuly Highgate Recreation Reserve Xavier def Marcellin St Bernards def St Pats
Senior Girls Division 1 Semi’s Wednesday 24thJuly Marty Busch Reserve, Ballarat Hallam SC def Mt Lilydale Mercer College Ballarat Grammar def MLC

 

Intermediate Girls Division 1 Semi’s Wednesday 24thJuly Marty Busch Reserve, Ballarat Sacred Heart Geelong def Ivanhoe Grammar Ballarat Grammar def Maribyrnong College
Senior Boys Qualifying Final Tuesday 30thJuly Werribee, Chirnside Park St Ignatius def CSEN Combined

 

Senior Boys Division 1 Grand Final Wednesday 7thAugust Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval, Sandringham St Bede’s def St Patrick’s
Intermediate Boys Division 1 Grand Final Wednesday 7thAugust Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval, Sandringham Xavier def St Bernard’s
Senior Girls Division 1 Grand Final TBC TBC Ballarat Grammar def Hallam SC
Intermediate Girls Division 1 Grand Final TBC TBC Sacred Heart Geelong def Ballarat Grammar
Intermediate Girls Division 2 Qualifying Final Friday 16thAugust Casey Fields Oval 2 Padua def Hillcrest CC

 

Intermediate Boys Division 2 Semi’s Wednesday 21stAugust Downer Oval, Williamstown Penola College def Trinity College Padua College def St Ignatius
Intermediate Girls Division 2 Semi’s Wednesday 21stAugust Downer Oval, Williamstown Padua College def Mackillop College Caulfield Grammar def Luther College
Senior Boys Division 2 Semi’s Wednesday 4thSeptember Trevor Barker Oval, Sandringham Westbourne College def St Francis Xavier Salesian def St Ignatius
Senior Girls Division 2 Semi’s Wednesday 4thSeptember Box Hill City Oval Padua College  def St Monica’s Loyola College def Christian College Geelong
Senior Boys Division 2 Grand Final Wednesday 11thSeptember Trevor Barker Oval, Sandringham St Ignatius def Westbourne Grammar
Boys & Girls Special School Cup Wednesday 11thSeptember Trevor Barker Oval, Sandringham SSSSA def NSSSA
Senior Girls Division 2 Grand Final Thursday 12thSeptember MARS Stadium, Ballarat Loyola College def Padua
Intermediate Boys Division 2 Grand Final Thursday 12thSeptember MARS Stadium, Ballarat Penola def Padua
Intermediate Girls Division 2 Grand Final Thursday 12thSeptember MARS Stadium, Ballarat Caulfield Grammar def Padua
It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Premier partners

Official Partners

Official licencee / supplier

Community Partners