Published on November 28, 2017 10:01 am

The top 10 AFL Draft picks (L-R): Cameron Rayner, Andrew Brayshaw, Paddy Dow, Luke Davies-Uniacke, Adam Cerra, Jaidyn Stephenson, Hunter Clark, Nick Coffield, Aaron Naughton (WA) and Lochie O'Brien

59 from Vic competitions join AFL lists

59 players from AFL Victoria’s TAC Cup and Peter Jackson VFL competitions joined AFL lists following the NAB AFL Draft, Pre-Season Draft and Rookie Draft over the last week.

43 TAC Cup players and two VFL players were selected in Friday night’s AFL Draft, representing 58 per cent of the 78 total players picked.

A further eight TAC Cup players and three VFL players were taken from a total of 36 selections in Monday’s Rookie Draft, while one other VFL player was the only player picked in the Pre-Season Draft. This represented just under 50 per cent of all selections across the three drafts coming from Victorian competitions (57 of 115 total selections).

In addition, one TAC Cup player – Gippsland Power multicultural prospect Changkuoth Jiath – was signed as a Category B rookie under the Next Generation Academy rules, as was Bendigo Pioneers and Richmond VFL indigenous youngster Derek Smith.

The TAC Cup’s Eastern Ranges produced the most total draftees of any Victorian club with 10 ahead of the Pioneers and Sandringham Dragons with seven each, while the Box Hill Hawks was the only VFL club to produce multiple draftees (two).

Notably, Western Jets forward/midfielder Cameron Rayner became the TAC Cup’s seventh straight no.1 AFL Draft selection and the 17th in the competition’s 26-year history after being taken by the Brisbane Lions.

He was one of nine TAC Cup players selected in the draft’s top 10 – the most top-10 selections from the competition since 1994 – with TAC Cup clubs providing the top eight draftees as well as 14 of the first 17 picks overall.

 

* See the full lists of TAC Cup and VFL players to have joined AFL lists for 2018 below.

 

AFL Draft selections:

TAC Cup

Pick no. First name Surname AFL club TAC Cup club Junior club
1 Cameron Rayner Brisbane Western Jets Hillside
2 Andrew Brayshaw Fremantle Sandringham Dragons Hampton Rovers FC
3 Paddy Dow Carlton Bendigo Pioneers Swan Hill FC
4 Luke Davies-Uniacke North Melbourne Dandenong Stingrays Rye FC
5 Adam Cerra Fremantle Eastern Ranges Norwood
6 Jaidyn Stephenson Collingwood Eastern Ranges Ferntree Gully Eagles
7 Hunter Clark St Kilda Dandenong Stingrays Mount Martha FC
8 Nick Coffield St Kilda Northern Knights Eltham
10 Lochie O’Brien Carlton Bendigo Pioneers South Mildura FC
11 Aiden Bonar GWS Dandenong Stingrays Seaford FC
13 Jarrod Brander West Coast Bendigo Pioneers Wentworth District FC
14 Matthew Ling Sydney Geelong Falcons St Mary’s
16 Ed Richards Western Bulldogs Oakleigh Chargers Hawthorn Citizens FC
17 Jack Higgins Richmond Oakleigh Chargers East Malvern FC
22 Lachlan Fogarty Geelong Western Jets Spotswood
23 Will Walker North Melbourne Sandringham Dragons Hampton Rovers FC
25 Noah Balta Richmond Calder Cannons Essendon Doutta Stars
27 Brent Daniels GWS Bendigo Pioneers Nyah Nyah West United
29 Charlie Spargo Melbourne Murray Bushrangers Albury FC
30 Tom De Koning Carlton Dandenong Stingrays Mount Martha FC
33 Tom McCartin Sydney Geelong Falcons St Joseph’s
34 Patrick Naish Richmond Northern Knights Ivanhoe FC
35 Oscar Clavarino St Kilda Dandenong Stingrays Berwick FC
36 Charlie Constable Geelong Sandringham Dragons East Sandringham FC
38 Jack Petruccelle West Coast Northern Knights Epping
39 Nathan Murphy Collingwood Sandringham Dragons East Sandringham FC
41 Toby Wooller Brisbane Oakleigh Chargers Camberwell FC
45 James Worpel Hawthorn Geelong Falcons Bell Park
46 Ben Paton St Kilda Murray Bushrangers Mitta United FC
47 Sam Hayes Port Adelaide Eastern Ranges Ferntree Gully Eagles
50 Tyler Brown Collingwood Eastern Ranges Templestowe FC
51 Kane Farrell Port Adelaide Bendigo Pioneers Castlemaine FC
53 Ryley Stoddart Sydney Eastern Ranges Blackburn
57 Gryan Miers Geelong Geelong Falcons Grovedale Tigers
60 Joel Garner Port Adelaide Eastern Ranges Wandin FC
65 Tom North Fremantle Eastern Ranges Heathmont
67 Dylan Moore Hawthorn Eastern Ranges Rowville Hawks FC
68 Hamish Brayshaw West Coast Sandringham Dragons Hampton Rovers FC
69 Lloyd Meek Fremantle GWV Rebels SMW Rovers FC
70 Angus Schumacher Carlton Bendigo Pioneers Strathfieldsaye FC
71 Jackson Ross Hawthorn Eastern Ranges South Belgrave FC
72 Tristan Xerri North Melbourne Western Jets Caroline Springs
74 Callum Porter Western Bulldogs Gippsland Power Officer FC

 

VFL

Pick no. First name Surname AFL club VFL club
31 Bayley Fritsch Melbourne Casey Demons
73 Sam Switkowski Fremantle Box Hill Hawks

 

Rookie/other selections:

TAC Cup

Pick no. First name Surname AFL club TAC Cup club Junior club
2 Josh Jaska Gold Coast Geelong Falcons Anglesea
4 Thomas Murphy North Melbourne Dandenong Stingrays Somerville JFC
6 Flynn Appleby Collingwood GWV Rebels Cohuna Kangas FC
7 Harrison Jones Hawthorn Murray Bushrangers Wodonga
8 Doulton Langlands St Kilda Murray Bushrangers St Patrick’s JFC
11 Trent Mynott Essendon Eastern Ranges Rowville Hawks FC
14 Angus Styles Sydney Sandringham Dragons East Malvern JFC
28 Joel Amartey Sydney Sandringham Dragons Beaumaris FC
Cat.B Changkuoth Jiath Hawthorn Gippsland Power Morwell
Cat.B Derek Smith Richmond Bendigo Pioneers Wentworth

 

VFL

Pick no. First name Surname AFL club VFL club
PSD 1 Cam O’Shea Carlton Northern Blues
9 Billy Gowers Western Bulldogs Footscray
22 Brody Mihocek Collingwood Port Melbourne
23 David Mirra Hawthorn Box Hill Hawks
Cat.B Derek Smith Richmond Richmond VFL
It's only fair to share...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Premier partners

Official Partners

Official licencee / supplier